USD -

28.05 /

27.65

EUR -

33.35 /

32.75

Середа, 03 квітня 2024 20:20

Генетичні секрети шульг: чому вони з'являються

Тишківка. 3 квітня. «Громада». Вчені виявили рідкісний генетичний варіант, що кодує білок, який може частково відповідати за ліворукість. Дослідники розкрили давню таємницю, чому на світ з'являються шульги. Дослідження виявило рідкісний генетичний варіант кодування певних білків, що частково пов'язаний з асиметрією мозку та ліворукістю.

Про це пише видання Inverse, передає «Громада».

"Домінування однієї руки у людини з'являється внаслідок анатомічної асиметрії головного мозку. У правшів ліва півкуля трохи більша за розмірами, а шульги мають домінуючу праву півкулю. Ця особливість розвитку центральної нервової системи починає проявлятися ще під час внутрішньоутробного розвитку плоду, тобто має генетичну причину.
Нідерландські нейробіологи дослідили людський екзом (послідовність всіх білково-кодованих частин геному), щоб дізнатися, яка його частина впливає на ліворукість. У дослідженні використовувалися зразки генетичного матеріалу 600 тисяч людей, зібрані в Біобанку Великої Британії. Одна їх половина належала правшам, а друга – шульгам", - йдеться в матеріалі. 


Вчені шукали відмінності та рідкісні генетичні варіанти, які кодують білок, пов'язаний з домінуванням однієї руки. Результати виявили зв'язок між цією ознакою та геном, що має назву TUBB4B.
Він кодує білки тубуліни, які відрізняються в залежності від генетичного варіанту TUBB4B та приймають участь у будуванні так званих циліндричних мікротрубочок. Ці нескінченно малі клітинні структури ймовірно мають вирішальне значення для асиметрії людського мозку й домінування однієї руки.
Відомо, що мікротрубочки допомагають будувати війки – клітинні органели, що забезпечують рух та можуть бути механізмом асиметрії клітин. На думку вчених, це може впливати на розвиток мозку.
Білки тубуліни зокрема впливають на те, яким чином ці мікротрубочки поєднуються між собою. Тобто варіанти генів, які змінюють тубуліни, впливають на форму та рух клітин.
Вчені зазначають, що їхнє відкриття – лише перший крок, який визначив, за якими дверцятами прихована остаточна відповідь про причини ліворукості. Вони з'ясували, що TUBB4B у 2,7 рази частіше має рідкісні варіанти кодування у шульги, але це не обов'язкова ознака домінування лівої руки. Тобто, рідкісні варіанти TUBB4B є лише одним ключиком, а інші дослідникам ще належить знайти.
Нагадаємо, генетичний аналіз пролив світло на давню таємницю, що оточує долю молодшого брата першого президента США – Семюеля Вашингтона – та його родичів. Двох нащадків Семюеля та їхню мати вдалося ідентифікувати за останками скелетів, знайдених у безіменних похованнях, датованих 1880-ми роками.

 

Переглянуто 418 разiв
Категорія: Lite
Оцініть матеріал
(0 Голосів)
  1. Новини
  2. Популярно
Збережемо Українців!
Футбол