USD -

28.05 /

27.65

EUR -

33.35 /

32.75

Вівторок, 11 жовтня 2022 21:33

«Закрите небо»: у США висловили позицію

Тишківка. 11 жовтня. «Громада». НАТО не переглядатиме свою позицію щодо безпольотної зони з гуманітарних міркувань після ударів, які росія завдала по Україні.

Про це заявила постійна представниця США при НАТО Джуліанна Сміт на спеціальному онлайн-брифінгу, повідомляє кореспондентка hromadske, передає «Громада».

Вона наголосила, що одностайна позиція НАТО полягає у тому, щоб Альянс не став стороною у конфлікті між росією та Україною.

«Я вважаю, що союзники по НАТО висловлювалися дуже чітко, і я думаю, що генеральний секретар був дуже чітким з початку війни», — сказала Сміт.

Вона підкреслила, що НАТО є оборонним військовим альянсом. Українці захищають свою територію, оскільки мають на це повне право. Окремі союзники Альянсу також вирішили підтримувати українські сили на землі.

«НАТО залишається переконаним, що потрібно продовжувати надавати підтримку, необхідну Україні для захисту своєї території. Але вони також знову об’єднані у тому, що НАТО не потрібно брати участь у війні. І тому я не бачу змін у цій позиції», — сказала представниця США.

Вона також зазначила, що союзники НАТО і надалі продовжать підтримувати Україну «шляхом надання гуманітарної, економічної допомоги та допомоги у сфері безпеки».

Джуліанна Сміт додала, що на зустрічі міністрів оборони країн-членів НАТО, яка відбудеться 12-13 жовтня у Брюсселі, будуть розглянуті прохання України про допомогу.

«Безумовно, союзники та партнери привітали новини, які надходять як зі Сполучених Штатів, так і з Німеччини щодо деяких додаткових засобів ППО, які будуть надані українцям. Але я сподіваюся, що ми почуємо більше», — зазначила вона.

Що ж таке «закрите небо»

«Закрите небо» — це система багатошарової протиповітряної оборони НАТО. Слід зауважити, що ППО НАТО — це одразу кілька різних систем захисту від літаків та ракет супротивника, взаємопов’язаних між собою. Найвідоміша частина «закритого неба» — якраз Active Layered Theater Ballistic Missile Defence.

Це фантастична система континентального щита протиракетної оборони НАТО. Вона складається з винищувачів-бомбардувальників Lockheed Martin F-35, які ведуть постійне чергування на великій висоті. Такі літаки оснащені високочутливими радіолокаційними засобами. Декілька F-35 можуть контролювати цілу півкулю, визначаючи місця запуску ракет і ймовірні траєкторії їхнього польоту. Система легко відстежує місця запуску, траєкторії польоту, точки попадання російських крилатих або балістичних ракет. Наприклад — «Іскандерів», якими росія вже обстрілювала українські території.

Дані від F-35 надходять на наземні РЛС та центри управління, які запускають і направляють ракети-перехоплювачі. Ціна цієї системи, яка все ще продовжує розгортатися в Європі, становить не один трильйон доларів. Ціна одного F-35 — понад мільярд. Але гра цього варта. Фактично ця система ПРО може знищити будь-яку кількість ворожих цілей, навіть випущених одночасно.

Чому НАТО не застосовує щит для України

Щит на 90 % розгорнутий у країнах НАТО і вже працює. Проте його спроможності якраз і є тією причиною, через яку Путлер прийме її застосування в Україні чи не оголошенням Третьої світової з боку НАТО.

Передумови вже були. Коли 2009 року президент США Барак Обама оголосив про початок реалізації проєкту Active Layered Theater Ballistic Missile Defence, кремлівський фюрер запанікував. Ще б пак — ця система ПРО робила Європу недосяжною для будь-яких його ракет. Ба більше, всі російські системи ППО разом нічого вдіяти з F-35 не можуть. І за оцінками західних експертів, ще років 20 протиставити цим літакам кремлівцям буде нічого. Адже ці літаки можуть ефективно і оборонятися, і атакувати.

Путін одразу заявив, буцімто створенням нової системи ПРО НАТО порушила договір про звичайні збройні сили в Європі (ДОВСЕ). Відносини між росією та Альянсом сильно загострилася ще на старті проєкту. Тож нині НАТО цілком логічно допускає, що застосування системи ALTBMD для захисту України призведе до прямого військового конфлікту з РФ. Путін спробує знищити бази ПРО НАТО у Польщі, Румунії та Чехії. НАТО вдарить у відповідь. Почнеться Третя світова, закінченням якої стане загибель людства.

Чи є інші варіанти протидії окупантам у повітрі

Варіанти існують навіть попри дефіцит часу на розв’язання проблеми. Чим насправді міг би допомогти швидко й ефективно Захід — так це передачею Україні своїх тактичних систем ППО типу мобільних та універсальних Patriot або THAAD. За оцінками багатьох експертів, ці системи, хай і не на 100 %, допомогли б закрити небо над Україною без ризику початку ядерної війни. 

Переглянуто 331 разiв
Категорія: Суспільство
Оцініть матеріал
(1 Голос)
  1. Новини
  2. Популярно
Збережемо Українців!
Футбол