USD -

28.05 /

27.65

EUR -

33.35 /

32.75

П'ятниця, 28 січня 2022 22:29

Яким буде ринок праці в області: результати форсайт-дослідження

Тишківка. 28 січня. «Громада». Кіровоградським обласним центром зайнятості (далі – ОЦЗ) в минулому році реалізовано пілотний проєкт з відпрацювання методологічних підходів щодо розробки прогнозних показників потреби в кадрах для формування регіонального замовлення на підготовку фахівців та робітничих кадрів. Про це повідомляє Кіровоградський обласний центр зайнятості, передає «Громада».


Проєкт реалізовано державною службою зайнятості в Кіровоградській та ще 9 областях країни в рамках програми Європейського Союзу «EU4Skills: кращі навички для сучасної України» для підтримки реформи професійно-технічної освіти в Україні.
За результатами проєкту підготовлено комплексний звіт щодо стану та тенденцій розвитку регіонального ринку праці, його професійної структури, поточної та перспективної потреби області в працівниках у професійному/кваліфікаційному розрізі. Цей звіт містить розділи результатів статистичного аналізу, опитувань роботодавців та випускників закладів професійної (професійно-технічної) освіти 2020 року, експертної оцінки окремих видів економічної діяльності.
Аналізуючи статистичні дані, слід зазначити, що одним з пріоритетних видів економічної діяльності в області було і залишається сільське господарство. При цьому рівень середньомісячної заробітної плати у сільському господарстві суттєво відстає від середнього рівня. В той же час рівень заробітної плати трактористамашиніста сільськогосподарського виробництва та комбайнерів у багатьох агрогосподарствах є доволі суттєвим.
У звіті окрема статистична інформація згрупована відносно нових чотирьох районів області та 49 об’єднаних територіальних громад. Так, обраховано чисельність населення Кропивницького району – 438 тисяч осіб, Олександрійського району – 221 тисяча осіб, Новоукраїнського району – 139 тисяч осіб, Голованівського району – 121 тисяча осіб.
На рівні районів і тим більше ОТГ ще не ведеться повноцінний статистичний облік. Тому в рамках проєкту здійснено орієнтовне обчислення окремих статистичних даних. Так, зокрема, здійснено обчислення чисельності населення віком від 15 до 70 років (працездатне населення) щодо нових районів (197, 100, 63 та 55 тисяч осіб (відповідно до вищеперелічених районів)) та ОТГ. Щодо нових районів проведено розрахунок кількості найманих працівників.
На прикладі випуску учнів закладів професійної (професійно-технічної) освіти 2020 року проаналізовано статистичну ситуацію щодо нового районного поділу та в професійному розрізі. Всього закінчили навчання в цих закладах в Кропивницькому районі 1049 учнів, у Новоукраїнському районі – 494 учні, в Голованівському районі – 442 учні, Олександрійському районі – 308 учнів. Частка випускників, які здобули робітничі професії у сферах громадського харчування, офісної діяльності та перукарських послуг, склала 45,8% (у Новоукраїнському районі така частка є найвищою – 61,1%), у сферах сільського господарства, автомобільного та залізничного транспорту, промисловості – 36,4%, у сферах будівництва, зв’язку, швейної діяльності (кравці) та торгівлі (продавці) – 17,8%. У сфері громадського харчування закінчили навчання 577 осіб, у сфері сільського господарства – 368 осіб, закінчили навчання 278 офісних службовців.
Розраховуємо, що проаналізована інформація має бути корисною власникам агробізнесу, які мають на меті створення нових робочих місць на території відповідних районів та ОТГ (зокрема, для визначення резервів трудових ресурсів).
У рамках проєкту відбулись засідання експертних фокус-груп у сферах сільського господарства тасільськогосподарського машинобудування.
В роботі експертної фокус-групи у сфері сільського господарства активну участь взяли представники агробізнесу (Ольга Голобородько, голова ГО «Кіровоградська обласна рада сільгосппідприємств»), аграрної науки (Ігор Семеняка, директор Інституту сільського господарства Степу НААН України, Микола Мостіпан, завідувач кафедри загального землеробства Центральноукраїнського національного технічного університету), дорадчих служб (Віталій Гліжинський, голова ГО «Кіровоградська обласна сільськогосподарська дорадча служба»).
За результатами обговорення експерти визначили, що проблемами в галузі сільського господарства є:
- відставання від сучасних тенденцій запровадження інноваційних технологій ведення агробізнесу (при тому що окремі агровиробники все більше застосовують сучасні технології та мають можливість ознайомитись з новинками агротехніки, у тому числі під час проведення в місті Кропивницькому Міжнародної агропромислової виставки з польовою демонстрацією техніки «АгроЕкспо»);
- виснаження та погіршення якості грунтів;
- нестабільність цін на паливно-мастильні матеріали;
- застаріле технічне обладнання частини аграрних закладів професійної (професійно-технічної) освіти.
Найбільш затребуваними робітничими агропрофесіями визначено професії водія автотранспортних засобів, тракториста-машиніста с/г виробництва, робітника з комплексного обслуговування с/г виробництва робітника фермерського господарства, підсобного робітника.
Для вирішення проблемних питань у сфері підготовки робітничих кадрів експерти рекомендують здійснювати моніторинг працевлаш-тування випускників аграрних ліцеїв, проводити дослідження з метою отримання об’єктивної інформації щодо працевлаштування випускників за набутими професіями, залучати роботодавців до здійснення оцінки якості підготовки робітничих кадрів, покращувати імідж професійно-технічної освіти, поліпшувати співпрацю між загальноосвітніми школами, батьками учнів, с/г підприємствами та закладами професійної (професійно-технічної) освіти для професійної орієнтації молоді на вибір робітничих професій сфери с/г, затребуваних на ринку праці.
Слід зазначити, що в 2022 році започатковується щорічне повноцінне вивчення ситуації на регіональних ринках праці. Запрошуємо агровиробників ознайомитись з детальними результатами проєкту 2021 року та долучитись до опитування у 2022 році. Консультації щодо заповнення анкет можливо буде отримати у центрах зайнятості.
Інформація про початок опитування буде розміщена на сторінках ОЦЗ у мережі Інтернет та соціальній мережі Facebook.

 

Переглянуто 536 разiв
Категорія: Суспільство
Оцініть матеріал
(1 Голос)
  1. Новини
  2. Популярно
Збережемо Українців!
Футбол