Тишківка. 27 січня. «Громада». Допомога на поховання померлого не оподатковуються за певних умов. Отримувачі виплати визначаються у залежності від органу, що надає допомогу, інформує «Громада» з посиланням на «Агровісник Кіровоградщини».
Розмір допомоги на поховання
Зазначимо, що допомога на поховання померлого робітника здійснюється роботодавцем виключно останнього місця роботи (у тому числі перед виходом на пенсію). Здійснена вона може бути як у грошовій, так і у вигляді оплати послуг сторонніх організацій (ритуальні послуги) чи послуг, наданих безпосередньо роботодавцем (надання автотранспорту).
Це граничний розмір, що дає право на податкову соціальну пільгу (ПСП), яка упродовж 2022 року складає 3470 грн (подвійний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб).
Оподаткування допомоги на поховання
Згідно з законом, не оподатковуються кошти чи вартість майна (послуг), наданих як допомога на поховання платника податку роботодавцем такого померлого робітника, якщо їх сума не перевищує подвійний розмір ПСП — 6940 грн. Сума перевищення (за її наявності) остаточно оподатковується під час її нарахування (виплати, надання) роботодавцем померлого.
Відзначимо, що ЄСВ на таку допомогу також не нараховується (дані виплати не входять у фонд оплати праці).
Як отримати допомогу від роботодавця
У випадку, коли допомога на поховання працівника надається підприємством померлого, родич (отримувач допомоги) має подати:
- заяву про надання такої допомоги;
- копію свідоцтва про смерть.
З боку роботодавця має бути виданий відповідний наказ щодо надання допомоги на поховання померлого працівника.
Як отримати допомогу від ФСС
Допомога на поховання працівника за останнім (основним) місцем роботи може бути отримана коштом фонду соціального страхування. Відповідною постановою розмір такої допомоги становить 4100 грн. Отримати її може застрахована особа, член сім'ї або інші юридичні чи фізичні особи, які здійснили поховання.
Для отримання допомоги на поховання застрахованої особи до ФСС необхідно надати:
- заяву-розрахунок;
- оригінал виписки з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання або оригінал довідки про смерть;
- копію свідоцтва про смерть (завірену страхувальником на підставі оригіналу).
Зазначену допомогу також можна отримати на поховання осіб, які перебували на утриманні застрахованої особи, за умови, що вони не мали самостійних джерел коштів для існування (не отримували зарплату, пенсію тощо).
Як отримати допомогу на поховання пенсіонера
Для особи, яка власним коштом здійснила поховання пенсіонера, передбачена відповідна грошова допомога від держави. ЇЇ розмір дорівнює двом місячним пенсіям, яку на момент смерті отримував пенсіонер.
Для отримання такої допомоги, необхідно подати наступний пакет документів:
- документ, що посвідчує особу заявника;
- заява про виплату допомоги на поховання;
- витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання або довідка про смерть пенсіонера;
- свідоцтво про смерть або інший документ, що підтверджує факт смерті, виданий компетентним органом іноземної держави (у випадку, якщо пенсіонер помер за межами України та реєстрація смерті проведена компетентними органами іноземної держави, законодавством якої не передбачено видачі зазначених довідок).