USD -

28.05 /

27.65

EUR -

33.35 /

32.75

Вівторок, 22 листопада 2022 16:29

ІНСУЛЬТ: 11 ФАКТОРІВ, ЩО ПІДВИЩУЮТЬ РИЗИК, ЯКІ ВАРТО КОНТРОЛЮВАТИ

Тишківка. 22 листопада. "Громада". Кожні чотири хвилини одна людина у світі вмирає від інсульту. Ніхто не застрахований від цієї хвороби: у зоні ризику чоловіки та жінки, люди похилого віку і зовсім молоді, ті, хто веде здоровий спосіб життя, і ті, хто нехтує своїм здоров’ям. Щоб максимально знизити ризик, важливо знати ранні ознаки захворювання та звертатися до лікаря, як тільки запідозрите хворобу у себе чи близьких. Але не менш важливо знати, які фактори можуть збільшити ризик хвороби, і уважно спостерігати за своїм здоров’ям, якщо ви в зоні особливого ризику.

Інформує "Громада", посилаючись на Pixel

ВИСОКИЙ КРОВ'ЯНИЙ ТИСК
Найвагоміший фактор ризику інсульту – це високий кров’яний тиск. Ви ризикуєте вже в той момент, якщо ваш верхній тиск перевищує 130, а якщо протягом двох тижнів або довше він тримається на позначці 140 і вище, терміново звертайтеся до лікаря і вживайте заходів. Крім медикаментозних засобів, для нормалізації кров’яного тиску важливо знизити споживання солі, відмовитися від куріння та алкоголю, займатися спортом та переглянути свій щоденний раціон, виключивши з нього легкі вуглеводи, мононасичені жири та продукти, що підвищують рівень «поганого» холестерину.

ВИСОКИЙ РІВЕНЬ ХОЛЕСТЕРИНУ
Холестеринові бляшки в артеріях можуть заважати нормальному кровотоку, перешкоджаючи нормальному кровопостачанню мозку та в результаті викликати інсульт. Безпечний рівень загального холестерину – 200, а підвищений ризик інсульту починається з цифри в 240. Особливо важливо стежити за рівнем ліпопротеїнів дуже низької щільності – саме їх надлишок призводить до відкладення небезпечного нальоту на стінках судин, що призводить до звуження артерій і перешкоджання кровотоку. Регулярно здавайте аналізи та відстежуйте рівень холестерину, а також стежте за своїм раціоном: при підвищенні показників варто скоротити споживання цукру, легких вуглеводів, насичених жирів. Варто їсти більше жирної риби, оливкової олії, інших продуктів, що містять мононенасичені жири, а також щодня знаходити час та можливості для фізичної активності – хоча б для прогулянок.

ХВОРОБИ СЕРЦЯ
Миготлива аритмія – одне з захворювань, що істотно підвищують ризик інсульту. Але інші хвороби серця також можуть перевести нас у зону ризику. Варто порадитися зі своїм лікарем, можливо, він вважатиме за необхідне виписати вам таблетки для розрідження крові. І, звичайно ж, не варто забувати про дієту та помірні кардіонавантаження – вони підтримають здоров’я і серця, і судин.

ЦУКРОВИЙ ДІАБЕТ
Діабет другого типу – саме собою небезпечне захворювання – здатний викликати додаткові ускладнення. Так, при діабеті підвищується ризик розвитку хвороб серця, нирок, а також інсульту – шанси отримати це захворювання у пацієнтів з діабетом у 1,5 раза вищі. Тому дуже важливо контролювати рівень цукру в крові, не допускаючи небезпечних коливань, займатися спортом (доведено, що помірні фізичні навантаження допомагають тримати рівень цукру під контролем) і дотримуватися здорової дієти. І дуже важливо кинути палити – це ще один фактор, що підвищує ризик не тільки інсульту, а й діабету.

ЗЛОВЖИВАННЯ АЛКОГОЛЕМ
Коли йдеться про ризик інсульту, не може бути безпечних доз алкоголю: навіть невелика кількість вина або міцнішого напою здатна сильно підвищити ризик цієї небезпечної хвороби. Якщо ж йдеться про регулярне вживання, то інсульт майже неминучий: для жінок «червона зона» починається з однієї порції міцного алкоголю щодня, для чоловіків – із двох.

ПРИСТРАСТЬ ДО ДІЄТИЧНИХ НАПОЇВ
Усього одна порція напою, підсолодженого за допомогою штучного замінника цукру на день, підвищує ризик інсульту втричі. Соки та напої з цукром також небезпечні для здоров’я серця та судин, але якщо вже вибирати, краще віддавати перевагу їм – як не дивно, ризик від «дієтичних» напоїв значно серйозніший. Втім, найкраще вибирати воду чи молоко.

КУРІННЯ
Кожна викурена цигарка наближає нас до інсульту: куріння підвищує рівень поганого холестерину, одночасно знижуючи рівень хорошого. У результаті судини стають вужчими, які стінки – менш еластичними. Відмова від куріння – це вирішальний захід у профілактиці інсульту. І краще зробити це якнайшвидше.

ЗАЙВА ВАГА
Якщо ваш індекс маси тіла (ІМТ) перевищує 30, швидше за все, ви в зоні ризику: саме з цього показника починається ожиріння, яке, у свою чергу, збільшує ризик розвитку діабету, високого кров’яного тиску та холестерину. Якщо це ваш випадок – уважно стежте за своїм здоров’ям і при можливості докладіть зусиль, щоб повернути ІМТ до показників норми.

ЗАМІСНА ГОРМОНАЛЬНА ТЕРАПІЯ
Остаточного рішення щодо безпеки замісної гормональної терапії (ЗГТ) для жінок, які проходять через менопаузу, поки що не прийнято. Але дослідження, проведене у 2017 році з ініціативи Північноамериканського товариства вивчення менопаузи, підтвердило, що прийом ЗГТ підвищує ризик розвитку інсульту. Тому, перш ніж приймати рішення про початок терапії, обов’язково оцініть ризик інсульту та обов’язково проконсультуйтеся з лікарем.

СТРЕС
Хронічний стрес – ще один фактор, що істотно підвищує ризик розвитку інсульту. Насамперед це пов’язано з тим, що при стресі рівень артеріального тиску підвищується – тому важливо навчитися розслаблятися та знімати наслідки стресу.

ПРИЙОМ ПРОТИЗАПЛІДНИХ ПРЕПАРАТІВ
Прийом оральних контрацептивів, особливо в поєднанні з такими факторами, як куріння, підвищений кров’яний тиск або діабет, також підвищує ризик розвитку інсульту. Про це важливо пам’ятати, вибираючи метод контрацепції, і варто обов’язково повідомити лікаря, якщо у вас є будь-які захворювання, що підвищують ризик інсульту.

Переглянуто 243 разiв
Категорія: Lite
Оцініть матеріал
(1 Голос)
  1. Новини
  2. Популярно
Збережемо Українців!
Футбол