USD -

28.05 /

27.65

EUR -

33.35 /

32.75

Вівторок, 29 червня 2021 18:36

Скільки коштуватиме земля та яким буде податок

Тишківка. 29 червня. "Громада", Ціна продажу землі – прерогатива сторін договору. Та отримати землю «майже безкоштовно» не вдасться, адже закон каже: земля не може коштувати менше, аніж її нормативно-грошова оцінка (НГО). На початку 2021 року затверджено нову НГО для різних областей. Ця сума розраховується з огляду на рентний дохід – гроші, що можна отримати від використання ділянки. Про це повідомляє "Громада" з посиланням Zaxid.net. 

Станом на початок цього року найдорожча рілля в Черкаській (33646 грн/га) і в Чернівецькій областях (33264 грн/га). Більше 30 тис. грн за гектар оцінюють ріллю у Харківській (32237 грн/га), Донецькій (31111 грн/га), Кіровоградській (31888 грн/га), Одеській (31017 грн/га), Хмельницькій (30477 грн/га), Полтавській (30390 грн/га) та Дніпропетровській (30251 грн/га) областях. Найдешевша земля в Україні – на Житомирщині, де вартість гектару оцінили у 21411 грн/га.

Попри нормативно-грошову оцінку, на те, якою буде кінцева ціна, окрім бажання власника і покупця, впливає розташування ділянки, її якість, загальна ситуація на ринку. Усе це мають враховувати сертифіковані оцінювачі, які використовують різні методи у своїй роботі. До слова, вартість їх послуг стартує від 700 грн за день роботи.

На думку експертів, на відкритому ринку земля коштуватиме трохи дорожче за нормативно-грошову оцінку – 1,5-2 тисячі доларів за гектар, залежно від регіону і родючості. Перший заступник голови держгеокадастру Анатолій Мірошниченко вважає, що до 2025 року, поки на ринок не вийдуть юридичні особи, ціни суттєво не зростатимуть. За підрахунками Держгеокадастру, наразі лише 10% власників паїв готові продавати свою землю.

До слова, середня по Україні вартість оренди гектару земельного паю у 2020 році становила трохи більш як 1600 грн на рік. Найдорожча оренда – в центральній Україні – 2,5-3 тис. грн за гектар на рік. Із відкриттям ринку ціна оренди має зрости.

Скільки податків потрібно заплатити

Вартість ділянки, каже юристка Наталя Нечаєва, важлива насамперед для визначення сум податків і зборів, обов’язкових для сплати при укладенні договору купівлі-продажу землі. Сума податків і зборів переважно встановлюється у відсотковому відношення до ціни продажу.

Цей відсоток залежить від площі ділянки, строку, протягом якого ділянка перебувала у власності, та кількості продажів нерухомості протягом звітного року. Якщо це перший продаж нерухомого майна цього року, площа ділянки не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної законодавством (для паїв – не більше 2 га), і продавець є власником ділянки понад три роки, він має сплатити лише 1,5% військового збору.

Якщо ж цього року продавець уже продав квартиру чи будинок, чи іншу ділянку, або відчужує ділянку більшої площі, або є її власником менше, аніж 3 роки, то він сплатить додатково ще 5%.

Податок покупця становитиме 1% пенсійного збору. Спільною витратою сторін договору буде сплата 1% державного мита, а також – послуги нотаріуса.

Переглянуто 866 разiв
Категорія: Агроновини
Оцініть матеріал
(2 Голосів)
  1. Новини
  2. Популярно
Збережемо Українців!
Футбол