Інформує "Громада", посилаючись на СУСПІЛЬНЕ НОВИНИ
Перелік спеціальностей та професій, маючи які, жінки підлягають мобілізації, змінювався кілька разів. Як він виглядає сьогодні та що треба знати жінкам, аби встати на облік.
Що каже закон
В Законі України "Про військовий обов’язок і військову службу", а саме в статті 1 частині 11, закріплено, що підлягають взяттю на військовий облік жінки, що придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність. Ті жінки, які мають спеціальність або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком беруться на військовий облік за їх бажанням. Перелік цих спеціальностей затверджується наказами Міністерства оборони України. На сьогодні наказом МОУ №313 від 11.10.2021, редакція якого була змінена наказом МОУ № 35 від 07.02.2022, затверджено два переліки:
1. Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік.
2. Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями.
На перший погляд, різниці між переліками немає. Проте в наказі МОУ № 35 йдеться про те, що з 1 жовтня 2023 року головнокомандувач ЗСУ має забезпечити взяття на облік жінок саме за переліком №1.
"Виходить нестиковка, — пояснює Надія Грищенко, — за змістом Наказу № 35, взяття на облік жінок відтермінували ще на рік. Але закон, який має вищу юридичну силу, закріплює, що жінки з першого переліку можуть ставати на облік за власним бажанням. В цьому випадку керуватися варто законом".
Як стати на військовий облік за власним бажанням
По-перше, військовий облік не дорівнює мобілізації. Його завдання — проаналізувати, скільки людей у державі можуть нести військову службу, каже Надія Грищенко.
Як стати на облік:
• пройти медкомісію (треба дізнатися, коли це можна зробити у вашому військкоматі);
• якщо ви ВПО, потрібно зареєструватися, взяти довідку ВПО, і вже з нею йти до військкомату;
• З паспортом, ідентифікаційним кодом, дипломом про вищу освіту, та ксерокопіями цих документів й фотокарткою паспортного формату прийти у військкомат;
• написати заяву;
• отримати довідку про те, що вас взяли на військовий облік.