Інформує "Громада", посилаючись на Суспільне Кропивницький
Адвокати Чернівського заявили про відвід судді, але отримали відмову. Своєю чергою прокурори просили про закрите засідання без журналістів. Суд відхилив клопотання прокурорів — засідання продовжиться у відкритому режимі. Далі сторона обвинувачення клопотала про долучення листа від Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. Зміст — невідомий. Адвокати звернулися до суду з проханням надати 15 хвилин, аби ознайомитися з клопотанням та листом Залужного. Суд оголосив перерву в засіданні. Червінський отримав можливість прочитали лист головнокомандувача ЗСУ. Адвокат виступив проти долучення листа, бо, на його думку, прокурор робить підміну допиту свідків. Також, вважає сторона захисту, там є відомості, які не стосуються справи. Червінський зазначив, що справжній лист Залужного має інший, відмінний номер, аніж номер листа із запитаннями від прокуратури. Червінський звинуватив прокурорів у фабрикації. Адвокати просили допитати в суді головнокомандувача ЗСУ і ще одного свідка. Правозахисниця Людмила Куса пояснила, що раніше захист звертався до ОГПУ з вимогою допитати Залужного, втім їм відмовили. За її словами, пізніше слідчий суддя задовільнив таке клопотання і дозволив викликати головнокомандувача ЗСУ для допиту. Адвокати чекали, нагадували листами про необхідність викликати повісткою до суду Залужного, втім цього зроблено нібито не було. Прокурори заперечили проти виклику Залужного через те, що це не засідання розгляду справи по суті. Суд клопотання адвокатів про виклик головнокомандувача ЗСУ відхилив.
Прокурор розкрив низку подробиць у справі
Прокурор вказав, що, за даними слідства Роман Червінський під час служби в ССО не перебував на посаді, яка дозволяла здійснювати розвідувальну діяльність. Правоохоронці стверджують, що Червінський здійснював перевірку та розвідував інформацію в рамках операції з вербування та доставлення літака до України. Слідчі також сказали, що Червінський брав участь у листуванні в Telegram із російським військовим Носенком. У ході цього листування планувалося отримати на аеродром "Канатове" літак ВКС РФ Су-34 (це звучить вперше). За даними слідства, Червінський віддав наказ, яким попросив відрядити 20 військових ЗСУ для тренування (не уточнюють якого) на аеродромі "Канатове", що свідчить про те, що Червінський розглядав саме цей аеродром для можливої посадки. Прокурор заявив, що військовому армії РФ для здійснення посадки літака була надана інформація саме про аеродром "Канатове", внаслідок чого російські окупанти здійснили атаку дев'ятьма ракетами, вісім з яких впали на території аеродрому "Канатове". Встановлено, що це були ракети "Іскандер" та X-22. У результаті атаки загинув військовий, постраждали низка службовців, а також зазнали пошкоджень літаки і майно на території аеродрому. Слідство провело понад 20 експертиз, які зокрема свідчать про завдані збитки. Зі слів прокурора, Червінський нібито був попереджений про контррозвідувальні заходи в рамках цієї операції з боку ФСБ РФ.У листі, процитованому прокурором, Залужний вказав, що не створював відповідну групу. Також головнокомандувач ЗСУ зазначив, що не віддавав наказ на проведення операцій, бо СБУ не дала погодження.
Що відомо про обстріл аеродрому "Канатове"
23 липня 2022 року російські окупанти вдарили ракетами по Кіровоградській області, зокрема атакували аеродром "Канатове". За словами голови ОВА Андрія Райковича внаслідок обстрілу загинули двоє працівників відомчої охорони трансформаторної підстанції та військовий. Поранень зазнали 19 людей. Згідно з матеріалами слідства, армія РФ завдала ракетного удару по аеродрому через самовільні дії українських військових. Правоохоронці вказали, що колишній виконувач обов'язків командира однієї з частин Сил спецоперацій Роман Червінський був одним із групи людей, які вирішили заволодіти літаком ПКС РФ. Російський пілот нібито погодився на пропозицію перейти на бік України. У результаті російські окупанти отримали дані про розміщення на аеродромі "Канатове" особового складу Повітряних сил ЗСУ та українських літаків. Це дало змогу армії РФ обстріляти летовище. Як розповів речник СБУ, Червінський діяв попри заперечення Служби безпеки проводити цю операцію та без згоди відповідних державних органів. 21 квітня СБУ оголосила Червінському підозру в перевищенні військовою службовою особою влади чи службових повноважень. Передбачене покарання — позбавлення волі на термін від восьми до 12 років. Колишній співробітник ГУР Міністерства оборони Роман Червінський — один з розвідників, які організовували операцію із затримання російських бойовиків ПВК "Вагнер".