Інформує "Громада", посилаючись на Суспільне Новини
За даними аналітиків, у деяких західних доповідях нещодавно з'явилися припущення, що Україна витрачає свої сили і техніку переважно на новобранців з "групи Вагнера", які є просто гарматним м'ясом. У цих доповідях також зазначається, що такий обмін буде невигідним для України навіть за умови високого співвідношення російських і українських втрат.
Це спостереження загалом справедливе, хоча кількість придатних до бою російських ув'язнених не є безмежною, і постійне знищення десятків тисяч з них у Бахмуті означає, що вони не будуть доступні для більш важливих боїв”, — йдеться в аналітичному звіті.
Загалом аналітики наголошують, що Бахмут не є важливим ні в оперативному, ні в стратегічному плані.
Взяття Бахмута є необхідним, але недостатнім для подальшого просування російських військ у Донецькій області, і російські війська вже зазнали таких великих втрат у боях за місто, що їхній наступ, найімовірніше, завершиться після того, як вони його отримають — якщо не раніше”, — йдеться у звіті.
Отже, втрата Бахмута не становить для України великого оперативного чи стратегічного занепокоєння. Російські війська, що воюють у Бахмуті, зараз складаються з елітних елементів ПВК “Вагнер” та російських повітряно-десантних підрозділів, а також з військ нижчої кваліфікації. За даними української розвідки, російські сили під Бахмутом нещодавно змінили тактику і залучили до бойових дій висококваліфікованих спецпризначенців та елементи звичайних військ. В ISW раніше повідомляли про посилення присутності російських повітряно-десантних військ (ВДВ) навколо Бахмута з кінця грудня на початку січня, що вказує на те, що регулярні російські війська, можливо, підтримують або навіть витісняють операції групи Вагнера навколо Бахмута.
Група Вагнера”, ймовірно, все ще використовує полонених для підтримки операцій в Бахмуті, хоча і в значно меншій мірі, ніж у попередні місяці, через масові втрати, яких зазнали ці новобранці під час лобових штурмів, що виснажують особовий склад. Але зараз ПВК “Вагнер” також відправив у бій своїх найкращих солдатів, і саме вони втрачають свої позиції разом з новобранцями”, — відзначили аналітики.
За даними ISW, битва за Бахмут може фактично серйозно погіршити стан найкращих сил “вагнерівців”, позбавивши Росію одних із найефективніших і найскладніших для заміни ударних підрозділів.
Можливість завдати шкоди елітним підрозділам “групи Вагнера”, а також іншим елітним підрозділам, якщо вони будуть залучені, в умовах оборонної міської війни, де показник виснаження особового складу явно на користь України, є дуже привабливою”, — йдеться в аналітичному звіті.
Що відомо про ситуацію в Бахмуті
Головнокомандувач ЗСУ Залужний та командувач Східного угруповання військ Сирський на засіданні Ставки 6 березня висловились за продовження оборони Бахмута та подальше посилення позицій. У вечірньому зверненні президент повідомив, що військові у місті отримають допомогу. Штурми Бахмута та навколишніх населених пунктів продовжуються, повідомив Генштаб ЗСУ зранку 7 березня.
Шляхи постачання у Бахмут не перерізані: військовим доставляють зброю, медикаменти, евакуюють поранених, повідомив ввечері 5 березня речник Східного угруповання військ Сергій Череватий.
Бої за Бахмут тривають з літа 2022 року. Російська армія після відводу Сил оборони від Соледара в кінці січня 2023 року зосередилась на штурмах. Бахмут став політичною ціллю для росіян, переконані в українському військовому командуванні. РФ намагається продемонструвати захоплення відносно великого міста (у Бахмуті до війни проживали приблизно 70 тис. людей), адже останні співмірні "досягнення" були в червні 2022 року (захоплення Сєвєродонецька, а згодом Лисичанська). Вуличні бої у місті, за свідченнями українських військових, безупинні й ускладнюються тим, що тут більш як чотири тисячі цивільних, які з різних причин відмовляються евакуюватись. За даними заступника міського голови Олександра Марченка на 4 березня, дороги в Бахмут прострілюють російські війська, але можливість вивозити людей та доставляти туди гуманітарну допомогу залишається. В місті працюють лікарі, поліція, рятувальники, волонтери. Електрики, опалення, водопостачання немає, зв'язок — поганий.