USD -

28.05 /

27.65

EUR -

33.35 /

32.75

П'ятниця, 08 грудня 2023 17:53

Споживач не уявляє, в яких умовах енергетики ліквідовують наслідки російських обстрілів — керівник "Кіровоградобленерго"

Тишківка. 8 грудня. "Громада". Голова правління підприємства "Кіровоградобленерго" Володимир Чернявський в інтерв'ю Суспільному розповів про роботу енергосистеми Кіровоградської області в умовах воєнного стану.

Інформує "Громада", посилаючись на Суспільне Кропивницький

Як би Ви оцінили масштаб ліквідації наслідків обстрілів російською армією інфраструктури регіону? 

Що стосується підготовки електричних мереж Кіровоградської області та електричного обладнання до роботи в осінньо-зимовий період, то ми щорічно проводимо цілий комплекс робіт. Їх почали у квітні й на кінець листопада вже виконали в тих планових обсягах, які були передбачені на початку цієї роботи. Електричні мережі, підпорядковані "Кіровоградобленерго", на щастя, минулий осінньо-зимовий період пройшли без серйозних уражень. Всі електричні мережі в Україні діляться і підпорядковуються відповідно до рівнів напруги. Мережі, які перебувають в експлуатації "Кіровоградобленерго" — це електричні мережі напругою 50 кіловольтів і нижче. Крім цього, є ще електричні мережі напругою 330 і вище кіловольтів, які підпорядковуються Національній енергетичній компанії України "Укренерго". Це державне підприємство. Підстанції, які не перебувають у власності "Укренерго" і живлять Кіровоградську область, дійсно постраждали в ході минулої осені-зими. Що стосується електричних мереж області, то тут у нас обійшлось без серйозних проблем. Ми підготувались до приходу зими.

Як пошкодження підстанцій на сусідніх територіях відображаються на споживачах області?

До енергосистеми України входить сотні тисяч елементів, пов’язаних між собою. Немає технічних інженерних можливостей дати чіткий сценарій розвитку можливих негативних ситуацій у випадку ураження того чи іншого об’єкта через те, що ці об’єкти пов’язані між собою, і, як правило, не буває ураження одного об’єкта – їх там може бути декілька одночасно, як ми й бачили це торік та на початку поточного року. Тому навряд можна чітко спрогнозувати наслідки, до яких можуть призвести ураження енергетичних об’єктів суміжних із нами територій. Але можна впевнено говорити про те, що будь-які серйозні ураження енергетичних об’єктів, передусім об’єктів НЕК "Укренерго" будуть мати серйозні наслідки для функціонування.

Якщо відбувається ураження об’єктів критичної інфраструктури, сценарії завжди різні?

Так, це залежить від поточної схеми мережі, від складу обладнання, від рівня навантаження та інших факторів, які перебувають у постійній динаміці. Тому чітко відповісти, що буде в разі пошкодження якогось елемента енергетичної системи не можна. Ми перебуваємо в умовах воєнного стану, з одного боку, коли обстріли не припиняються, з іншого боку – серйозних масштабних уражень енергетичної системи, які вона зазнала в минулий осінньо-зимовий період, які не були повною мірою ліквідовані протягом наступних місяців. Ми увійшли в зиму із серйозними відмінностями і у значно гіршому стані ніж це було торік.

Яка середньодобова потреба нашої області в електричній енергії, і коли настає той момент, коли виникає дефіцит?

Дефіцит і розподіл цього дефіциту формується не на рівні області, а на рівні диспетчерського центру України. Він займається адмініструванням і диспетчеризацією всіх технологічних процесів, які відбуваються в енергосистемі України, і тільки він знає і бачить, з одного боку, сукупні можливості щодо генерації, передачі й розподілу електричної енергії, а з іншого боку – поточну потребу. Якщо ці дві величини – потреба і можливість – не співпадають, то НЕК "Укренерго" вводить обмеження. Коли ми говоримо про обмеження, доречно говорити не про обсяги споживання, а про рівень електричних навантажень. Рівні електричного навантаження по Україні, і в Кіровоградській області зокрема, мають чітко виражені сезонні відмінності. Влітку ми споживаємо і навантаження несемо значно менші ніж це відбувається взимку. Минулого року в окремі дні й періоди, коли вводили обмеження, вони сягали майже двократної величини. Тобто нас обмежували до рівня, майже вдвічі меншого за нашу потребу.

Скільки наша область споживає мегаватів електроенергії щодоби?

Я свідомо не хочу називати цифру. Не вважаю це за потрібне. Тим більше, що ця цифра дає розуміння у взаємозв’язку і порівнянні. Минулої осені й зими, коли вимушено вводили планові обмеження електроенергії, споживачі питали: яким чином це сприяє економії електроенергії, що фактично за той час, коли електрична енергія подається, зростає її споживання, що зрівнює масштаб споживання. Яким чином графіки дозволяють вплинути на ситуацію?
Основна мета введення графіків – це збалансування обсягів виробництва електричної енергії та обсягів її споживання. І введення графіків — це вимушений захід для того, щоб утримати в робочому стані енергосистему країни. Припущення щодо того, що після поновлення електропостачання відбувається, умовно, двократне збільшення споживання, насправді не відповідає дійсності. Це з одного боку. З іншого — ми маємо розуміти, що відключення відбуваються синхронно по всій Україні. Обсяги зниження навантаження доводяться диспетчерським центром, де видно загальну картину. Ми можемо точно сказати, що наслідком цих обмежень споживання дійсно було зниження обсягів споживання електричної енергії. І ми маємо розуміти, що ці обмеження, можливо, в окремих мешканців багатоквартирних будинків чи приватних будинків після поновлення електропостачання спостерігається зростання обсягів споживання електричної енергії. Але потрібно розуміти, що обмежується не тільки й не стільки населення, скільки загалом усі. Якщо в населення ще якась може бути компенсація, то якщо зупиняються промислові підприємства, ми розуміємо, що після відновлення постачання вони не надолужать ту електричну енергію, яку вони не спожили в період, коли вони були відключені.

У підприємства "Кіровоградобленерго" достатньо ресурсів технічних і людських, щоб ліквідовувати наслідки аварій в умовах воєнного стану?

Чисельність персоналу "Кіровоградобленерго", як й інших обленерго, не розраховувалась на те, що ми будемо в стані повномасштабної війни. Нині ми не можемо знати, з яким масштабом руйнувань і пошкоджень можемо зіткнутися внаслідок бойових дій. Минулу зиму ми пройшли без серйозних руйнувань. Сподіваємося, що нам вдасться так само пройти й цю зиму.

З червня 2023 року для побутових споживачів діє новий тариф — 2,64 гривні за кіловат електроенергії. Наскільки він відрізняється від економічно обґрунтованого?

Він кратно нижчий за економічно обґрунтований. Економічно обґрунтований – це той тариф, за яким споживають електричну енергію всі інші, крім населення. Він становить понад сім гривень. Кожен може вирахувати, наскільки він відрізняється. Питання щодо економічної обґрунтованості тарифу виникло тому, що ніхто не планував воєнні ризики. Нині є питання щодо включення до інвестиційної складової цього воєнного чинника.
Ми в рамках підготовки до осінньо-зимового періоду 2023-2024 років витратили значну, як за нашими мірками, суму грошей, вони були витрачені не додатково до тих заходів інвестиційної програми, які були заплановані, а на заміну. Тобто ми якісь заходи виключили, натомість реалізували заходи з фізичного захисту: реконструкції, часткової модернізації об’єктів електричних мереж.

Які обленерго в Україні мають цю складову у своєму тарифі?

Упевнений, що таких немає. В рамках планового підходу. Виходячи з того, що існуючі процедури формування заходів інвестиційних програм, їх погодження, затвердження і подальша реалізація – вони стартують за рік до початку року, на який вони плануються. Тобто заходи 2023 року були заплановані в березні-квітні 2022-го, коли про такий розвиток подій, який ми мали, ніхто не замислювався.

У разі виникнення аварійних ситуацій будь-якого плану, що має розуміти споживач стосовно споживання й постачання електроенергії в умовах воєнного стану?

Енергетики, у випадку виникнення аварійної ситуації, докладають максимальних зусиль, щоб поновити електропостачання. Також потрібно розуміти, що навіть без обстрілів енергетичної системи України попередня зима дуже серйозно пошкодила її надійність, її ефективність та інші технічні характеристики. І за ті пів року, які минули з березня-квітня до сьогодні, у переважній кількості випадків неможливо було оновити в належному обсязі технічний стан енергосистеми. Ключові елементи, які були масово зруйновані попередньої зими — це автотрансформаторні підстанції НЕК "Укренерго". Виготовлення трансформатора напругою 330 кіловольтів потребує часу – гарантовано рік. Виготовлення автотрансформатора — також рік роботи. Це не тому, що хтось в Україні погано працює або не вміють, це тому, що такі технологічні стандарти й технологічні процеси, які не дають змоги швидше це зробити. Після цього потрібно його доставити в Україну, тому що ми тут фактично позбавлені можливості. І після цього потрібно змонтувати й замінити. Це все час, якого у нас, на жаль, немає.

Чи існує допомога від влади? У чому вона полягає?

Звичайно. Наша обласна військова адміністрація надає і надавала допомогу в питаннях відновлення функціонування тих ключових підстанцій НЕК "Укренерго", від яких заживлена область. Масштаб проблем і питань "Кіровоградобленерго"  менший за проблеми НЕК "Укренерго". Але допомогу ми знаходимо. І взаєморозуміння, і підтримку.

Колектив підприємства "Кіровоградобленерго" — це близько трьох тисяч працівників. Яка частина з цих людей ліквідовує наслідки надзвичайних ситуацій, і чи достатньо їх?

Більша частина персоналу зайнята експлуатацією й обслуговуванням енергетичних мереж. На всі випадки нештатні, аварійні, які траплялися, ми мобілізували, залежно від масштабів цих наслідків, і організовували роботу такої кількості персоналу, якого вистачало для того, щоб ми у відведені нормативні терміни відновили енергопостачання.

Працівників аварійних бригад достатньо?

Їх достатньо було завжди. Це ми знову повертаємось до питання: а що буде, якщо будуть якісь масштабні пошкодження внаслідок бойових дій. Ми не знаємо. Ми можемо дивитися на досвід тих регіонів, які потерпали від прямих бойових дій — там ніякого персоналу не буде достатньо.

Яку допомогу надавали працівники "Кіровоградобленерго" сусідам з інших областей?

Протягом пів року і донині наші бригади працюють з відновлення енергопостачання споживачам Херсонської області.

Переглянуто 144 разiв
Категорія: Суспільство
Оцініть матеріал
(1 Голос)
  1. Новини
  2. Популярно
Збережемо Українців!
Футбол