За її інформацією, з 2023 в області збільшилась кількість виявлених занедбаних випадків, мова йде про третю та четверту стадії. Це – 30,3% від всіх виявлених випадків. Цьогоріч за 9 місяців занедбаність складає 27,5%.
«Високий рівень занедбаності можна пояснити несвоєчасним зверненням за медичною допомогою через повномасштабну війну, міграцію населення. А також часто й через відсутність інформації серед населення про можливість отримання безкоштовної медичної допомоги, яка надається за гроші держави».
Діагностувати рак молочної залози на ранній стадії можна проведенням скринінгу, що забезпечує проведення органозбережних операцій, говорить Аліна Катеринчук. Однак виявлення злоякісних новоутворень цим методом на сьогодні залишається досить низьким.
«У 2023 році під час профілактичних оглядів було виявлено 57 випадків раку молочної залози – 16%. За 9 місяців цього року – 27 випадків, що складає 12,8%. Тому можна сказати, що скринінгові програми з раннього виявлення раку молочної залози не працюють».
Сьогодні рак грудей лікують усіма можливими методами лікування це: операція, хіміотерапія, променева та таргетна терапії. За даним на 20 жовтня, на Кіровоградщині пролікували 72% хворих, яким у 2024 році діагностували онкозахворювання.
«На жаль, спостерігається тенденція зростання захворюваності серед жінок молодого віку. На сьогодні найчастіше рак молочної залози реєструюють у пацієнток до 40 років. Така тенденція зберігається протягом останніх десяти років. Також онколонічні захворювання вже почали виявляти у дівчат від 17 до 19 років».
Причини та фактори ризику
Найважливішим у боротьбі з раком молочної залози є раннє виявлення цієї хвороби. Зі слів Аліни Катеринчук, нині не рідкість, коли жінки бояться візиту до мамолога, щоб не почути діагноз.
До факторів ризику захворювання на недугу належить:
- Спадковість;
- Аборти;
- Пізнє народження першої дитини;
- Неконтрольований прийом контрацептивів;
- Травми молочної залози;
- Порушення сексуального життя;
- Куріння, вживання алкоголю та стреси;
- Надмірна вага/ожиріння.
Кожна жінка повинна навчитися проводити регулярне обстеження молочних залоз і виявляти будь-які зміни. Раз у рік, навіть за відсутності скарг на здоров'я, проходити огляд у мамолога.
Всім жінкам обов'язково треба знати, що скринінгова мамографія проводиться після 40 років один раз на два роки, після 50 – раз на рік. Також треба стежити за своїм раціоном, більше рухатись, контролювати вагу.
Для того, щоб отримати безплатну медичну допомогу в онкологічному центрі, пацієнтка має взяти направлення від сімейного лікаря та записатись на прийом. Пройти обстеження можна і без нього, але тоді за прийом до лікаря потрібно буде заплатити. Крім консультацій, пацієнти мають можливість пройти дослідження, ультразвукову діагностику, рентген.