USD -

28.05 /

27.65

EUR -

33.35 /

32.75

Вівторок, 25 жовтня 2022 20:14

З другої спроби: що відомо про нового прем’єра Британії

Тишківка. 25 жовтня. «Громада». Ріші Сунак після аудієнції в короля Чарльза ІІІ 25 жовтня офіційно став прем’єр-міністром Великої Британії.

Про це повідомляє «Громада» з посиланням на «Суспільне».
Перший прем’єр-міністр Великої Британії індійського походження, який складав присягу в Палаті громад на Бгаґавад-Ґіда, та наймолодший очільник британського уряду за дві сотні років — так можна схарактеризувати Ріші Сунака, який у понеділок, 24 жовтня, став новим лідером Консервативної партії.
Сунак хоче покласти край політичній кризі серед британських консерваторів, які за останні два місяці були змушені змінити двох очільників і зіткнулися з рекордним обвалом рейтингів — аж до закликів опозиції до дострокових виборів.
42-річному фінансисту найвища посада в британській Консервативній партії дісталася з другої спроби — у вересні 2022-го він поступився Ліз Трасс, яка, однак, через 44 дні була змушена піти у відставку, не змігши впоратися з економічними викликами.

Дитинство
Ріші Сунак — син мігрантів індійського походження (його бабусі й дідусі народилися в Пенджабі й переїхали до Британії зі Східної Африки у 1960-х роках). Батьки Сунака були представниками робочого класу (батько — лікар, мати — власниця аптеки), та не шкодували грошей для забезпечення якісної освіти для своїх трьох дітей.
Тому майбутній прем’єр Великої Британії навчався в елітних приватних школах та Лінкольн-коледжі Оксфорда, де здобув освіту за спеціальністю «Філософія, політика та економіка», яку закінчували багато представників британського істеблішменту. Серед них і Ліз Трасс.
Після Оксфорда Сунак за стипендією програми Фулбрайта здобув диплом магістра з бізнес-адміністрування в Стенфордському університеті, де познайомився з донькою індійського мільярдера Акшатою Мурті — своєю майбутньою дружиною, з якою зараз виховує двох дітей.
До приходу в політику у 2015 році Сунак працював у кількох інвестбанках і здобув кар’єру успішного фінансиста. А статки дружини, яка володіє часткою у родинній IT-компанії Infosys, зробити сім’ю однією з найбагатших у Великій Британії.
Політична кар’єра
Із Консервативною партією Ріші Сунак почав співпрацювати з 2010 року, працюючи в аналітичному центрі при політсилі. Там він підготував доповідь про роль національних меншин у політичному житті Великої Британії. А вже у 2015-му Сунака обрали до Палати громад.
На референдумі 2016 року Сунак підтримав вихід Великої Британії з ЄС, заявивши, що це допоможе британській економіці зростати й контролювати міграцію. Він також послідовно підтримував угоду про Brexit, яку підготував уряд Терези Мей (і яка зрештою так і не була затверджена). А на виборах лідера Консервативної партії у липні 2019 року він підтримав кандидатуру Бориса Джонсона — і в його уряді став головним секретарем міністерства фінансів (це фактично друга за важливістю посада).
У лютому 2020 року глава британського Мінфіну Саджид Джавід подав у відставку, і Джонсон призначив на його місце Ріші Сунака. Незабаром йому, як і всьому британському уряду, довелось давати раду пандемії коронавірусу. Тут Сунак виявив себе з найбільш вигідного для британського виборця боку, провівши масштабні програми допомоги населенню на загальну суму близько 350 мільярдів фунтів стерлінгів. У результаті популярність на той час 40-річного Сунака серед британців зросла — його почали розглядати як одного з перспективних лідерів консерваторів.
У квітні 2022 року по міністру фінансів Великої Британії вдарила низка скандалів — і війна в Україні тут зіграла свою роль. Сунака звинувачували в тому, що компанія Infosys, якою частково володіє його дружина, продовжувала працювати в Росії. Зрештою, на початку квітня вона оголосила про згортання діяльності на російському ринку.
Опозиція також підозрювала Сунака в тому, що він отримував дохід від своїх статків, які у 2019 році переписав на «сліпий траст» в офшорах, а Акшата Мурті — ухилялася від сплати податків у Великій Британії через свій статус резидента (що дозволяло їй не сплачувати податки з доходів, отриманих з-за кордону).
І, зрештою, Сунак брав участь у сумнозвісних «коронавірусних вечірках» на Даунінг-стріт, що стали однією з причин відставки Бориса Джонсона. Щоправда, він стверджував, що був в офісі прем’єра не святкувати, а зустрітися з главою уряду.
Боротьба за лідерство в партії
Уперше очолити британську Консервативну партію Ріші Сунак спробував улітку 2022 року, оголосивши про свою кандидатуру після відставки Джонсона. Але тоді його кампанія успіху не мала: частково тому, що його відставка з уряду Джонсона розглядалася прихильниками останнього як «зрада», частково — тому, що його економічна програма (економити, поки не буде подолано дефіцит бюджету) була менш привабливою, ніж у Трасс (знизити податки й дати більше приватної ініціативи).
Та запропоновані податкові реформи «нової залізної леді» зазнали невдачі й поглибили економічні труднощі у Великій Британії — те, про що Сунак попереджав під час літніх дебатів із Трасс. Після її відставки він став чи не найпопулярнішим кандидатом на посаду лідера торі.
Скласти Сунаку конкуренцію міг, знову ж таки, Борис Джонсон. Він терміново повернувся з відпустки на Карибах і почав зондувати ґрунт — і хоча його прихильники заявляли, що в нього є підтримка необхідних 100 депутатів-торі, Джонсон, зрештою, так і не оголосив про участь у виборах.
Інша потенційна суперниця Сунака — лідерка Палати громад Пенні Мордонт — не була настільки впізнаваною, тож не змогла зібрати достатню підтримку і в останній момент відкликала кандидатуру.
Сунак постане перед низкою викликів — від економічних негараздів до розколу у власній партії (де досі багато прихильників Джонсона) та, зрештою, війни Росії проти України.
Наразі важко сказати, чи виправдає себе виважена економічна політика Сунака, яку він анонсував. Водночас у питанні підтримки Києва він із великою ймовірністю наслідуватиме свого попередника Джонсона, якому окремо подякував за те, як він »кинув виклик Путіну та його варварській війні в Україні».

 

Переглянуто 295 разiв
Категорія: Політика
Оцініть матеріал
(0 Голосів)
  1. Новини
  2. Популярно
Збережемо Українців!
Футбол