USD -

28.05 /

27.65

EUR -

33.35 /

32.75

Понеділок, 11 березня 2024 07:38

Папа Римський закликав Україну до перемовин і згадав про «білий прапор»

Тишківка. 11 березня. «Громада». Папа Римський Франциск сказав, що Україна повинна мати, за його словами, "мужність підняти білий прапор переговорів" і домовитися про припинення війни з Росією. Таку заяву він зробив в інтерв’ю швейцарському італомовному мовнику RSI ще на початку лютого цього року, за місяць до того, як президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган запропонував прийняти мирні переговори між Україною та Росією. Проте текстова версія з’явилася лише 9 березня, передає «Громада» з посиланням на Reuters.

«Я вірю, що ті, хто бачать ситуацію, ті, хто думають про людей, ті, хто має сміливість підняти білий прапор і вести переговори, є сильнішими. І сьогодні про це можна домовитися за допомогою міжнародних гравців», - відзначив папа Франциск в інтерв'ю швейцарському телерадіомовленню RSI.

 

«Переговори ніколи не є капітуляцією. Це мужність не довести країну до самогубства», - наголосив понтифік.

У пресслужбі Ватикана пояснили, що понтифік хоче миру для України і дипломатичного вирішення конфлікту, натомість слова «білий прапор» вжив як образ, запропонований журналістом, який його розпитував.

«Дехто в Україні закликає мати відвагу здатися, виставити білий прапор. Але інші кажуть, що це легітимізує право сильнішого. Що Ви про це думаєте?», - так лунало питання до понтифіка кореспондента RSI в Італії Лоренцо Бучелли.

В МЗС та Офісі президента ще не коментували висловлювання папи. Глава УГКЦ Святослав під час візиту до СШA закликав всіх, хто скептично ставиться до можливості України перемогти, відвідати країну.

Чому папа Франциск робить суперечливі заяви про війну Росії проти України
Що сказав папа і як його слова коментують у Ватикані
В інтерв'ю, яке було записане ще 9 лютого і опубліковане лише зараз, Франциск пояснив, що домовлятися про мир треба вчасно і шукати для цього посередників. У випадку війни між Росією та Україною достатньо держав, які пропонують посередницькі послуги, наприклад Туреччина.

«Слово переговори - це сміливе слово. Коли ти бачиш, що зазнаєш поразки, що справи йдуть не дуже добре, тобі потрібно мати мужність домовлятися. Вам соромно, але скількома смертями це закінчиться? Не соромтеся вести переговори, поки становище не стало ще гіршим», - пояснив понтифік.

На його думку, переговори не є капітуляцією.

Увечері 9 березня директор ватиканської пресслужби Маттео Бруні пояснив журналістам, що папа мав намір закликати до припинення вогню і до відваги розпочати переговори.

«Папа використовує образ білого прапора, запропонований інтерв’юером, маючи під цим на увазі припинення воєнних дій, перемир’я, яке досягається завдяки відвазі розпочати переговори. Він прагне дипломатичного вирішення задля досягнення справедливого і тривалого миру», - наголосив він, повідомляє Vatican News.

Бруні відзначив, що папа вважає Україну країною-мученицею, виступає за діалог, першочерговість турботи про долю цивільного населенняі проти божевілля війни, а його позиція є не змінилася відносно тієї, яку він висловив н другу річницю початку повномасштабної війни.

«Висловлюючи свою найглибшу прихильність до багатостраждального українського народу і молячись за всіх, особливо за численні невинні жертви, я благаю, щоб знайшлася та дещиця людяності, яка дозволить створити умови для дипломатичного вирішення в пошуках справедливого і тривалого миру», - заявив тоді папа Франциск.

У день, коли з'явилося інтерв'ю з папою, голова УГКЦ Святослав зустрівся з вірянами у Нью-Йорку і закликав всіх, хто не вірить в перемогу України відвідати її і йти до сповіді.


«Я вам хочу одне сказати від народу з України, — Україна зранена, але нескорена! […] Україна змучена, але стоїть і вистоїть! Повірте мені, нікому й на гадку не спадає здатися, навіть там, де сьогодні йдуть бойові дії», - заявив він.

Що папа раніше казав про війну і як реагували в Україні
За час війни заяви та рішення папи Франциска часто критикували в Україні.
У квітні 2022 року скандал викликала ідея Хресної ходи у Римі, під час якої хрест несли українка і росіянка. Обурило порівняння страждання двох народів у той час, як всі опитування свідчать - більшість громадян Росії підтримують війну проти України.
Коментар папи щодо загибелі російської імперської пропагандистки Дар’ї Дугіної, яка поділяла ідеологію свого батька Олександра Дугіна, прихильника знищення України, став приводом для виклику апостольського нунція (посланника Ватикану) до МЗС України.

«Маю на думці бідолашну дівчину, що злетіла в повітря у Москві від бомби…. За війну платять невинні», - заявив папа у серпні 2022 року після того, як Дугіна загинула внаслідок вибуху авто.

Папа Римський також вважає, що Україна стала полем протистояння великих держав.

«Є імперські інтереси, не лише Російської імперії, а й імперій інших сторін. Для імперій характерно ставити нації на другий план. Поле бою – Україна», - заявив він у березні 2023 року швейцарському телебаченню RSI.

Хвилю обурення в Україні викликала оцінка папою Римським імперської історії Росії 25 серпня під час відеозвернення до учасників Всеросійської зустрічі католицької молоді в Санкт-Петербурзі.


«Ніколи не забувайте про спадщину. Ви — спадкоємці великої Росії: великої Росії святих, правителів, великої Росії Петра І, Катерини ІІ, тієї імперії — великої, освіченої, великої культури та великої людяності. Ніколи не відмовляйтеся від цієї спадщини. Ви — нащадки великої матінки Росії, крокуйте вперед з цим», - закликав папа.


В Україні цих імператорів вважають відповідальними за знищення автономії українського козацтва у XVIII сторіччі.
Реакція МЗС України була миттєвою.

«Дуже прикро, що російські великодержавні ідеї, які, власне, і є причиною хронічної агресивності Росії, свідомо або несвідомо, звучать з вуст Папи Римського», - прокоментував речник МЗС України Олег Ніколенко.

Радник Офісу президента Михайло Подоляк взагалі заявив, що подібний виступ є «обнуленням» репутації та «посередницької місії» Святого Престолу через проросійську позицію.
УГКЦ одразу ж закликала Папу пояснити ситуацію.


«Існує небезпека, що ці слова можуть бути сприйняті як підтримка того націоналізму й імперіалізму, який сьогодні став причиною війни в Україні», - заявив глава УГКЦ Святослав Шевчук.

У Римі за кілька днів відбувся синод УГКЦ за участі 45 українських єпископів, які мали зустріч з папою і пояснювали йому негативну реакцію українців.
Втім, у своїх заявах Франциск неодноразово підтримував Україну.
У червні 2022 року у спілкуванні з єзуїтським медіа Civilta Cattolica папа Франциск відзначив героїзм українців.

«От що нас зачіпає: бачити такий героїзм. Хотів би наголосити: героїзм українського народу. Те, що відбувається перед нашими очима, — це ситуація світової війни. Глобальні інтереси, продаж зброї та захоплення територій — від усього цього страждає героїчний народ».

На Різдво 2022 року папа Франциск згадав про «українців, які переживають це Різдво в темряві, холоді, далеко від своїх домівок через руйнування, спричинені десятьма місяцями війни».

9 січня 2023 року у промові перед дипломатами він порівняв війни, подібні російській агресії проти України, зі «злочином проти Бога та людства», а у лютому заявив, що «близький до мученицького українського народу».

Переглянуто 125 разiв
Категорія: Політика
Оцініть матеріал
(0 Голосів)
  1. Новини
  2. Популярно
Збережемо Українців!
Футбол