- Громада
- Агроновини
- Аграрії просять ЄС розблокувати експорт української сільськогосподарської продукції
Інформує "Громада", посилаючись на biz.ligazakon
У зверненні зазначається, що прийняття Імплементаційного регламенту ЄС 2023/903 від 2 травня 2023 року повинно було звузити односторонню заборону на імпорт широкого переліку сільськогосподарської продукції окремих держав-членів ЄС лише до заборони імпорту пшениці, кукурудзи, соняшнику та ріпаку до Республіки Польща, Словацької Республіки, Угорщини, Республіки Болгарія та Румунії терміном дії до 5 червня 2023 року. Однак, деякі з цих країн досі не виконують досягнутих домовленостей та продовжують різними способами затримувати імпорт та транзит сільськогосподарської продукції з України. Так, Польща продовжує різними способами стримувати ввезення та транзит агропродукції з України шляхом зобов'язання проведення конвоювання, застосування електронних пломб, уповільнення проведення ветеринарних перевірок, відновлення їх застосування до транзитних вантажів, відмови у прийнятті до перевезення залізничним транспортом вантажів у вагонах з колією 1520 мм з перевантаженням на території Польщі, страйку перевізників з фізичним блокуванням проїзду кордону. Угорщина лише після 12 травня 2023 року внесла зміни щодо звуження заборони відповідно до регламенту ЄС 2023/903, проте рішення ще фактично не імплементовані, а Словацька Республіка досі не касувала односторонньої заборони. Водночас в аграріїв викликають занепокоєння заяви деяких політиків зазначених країн, що прийнята тимчасова заборона на імпорт з України буде продовжена і після 5 червня 2023 року. Крім того, можливість розширення та подовження заборони пов'язують з анонсованим Європейською комісією розслідуванням фактів зростаючого імпорту агропродукції з України.
Такі непорозуміння мають бути терміново вирішені найближчим часом, щоб й надалі посилювати єдність у боротьбі з військовою агресією російської федерації проти України та протидії глобальним продовольчим викликам”, - наголошується у зверненні.
З огляду на вищезазначене, агроспільнота закликає ЄС посприяти відновленню безперешкодного експорту українського агропродовольства відповідно до Імплементаційного регламенту ЄС 2023/903.
Також з метою надання більшої прогнозованості формату торгових відносин для виробників агропродовольчої продукції та позитивного сигналу світовому ринку продовольства українські аграрії просять завчасно повідомити позицію Європейської комісії щодо умов торгівлі після 5 червня 2023 року та непродовження заборони імпорту 4 продуктів (пшениці, кукурудзи, соняшнику та ріпаку).